Projekt BRATOLJUB samoinicirani je Linea BOLD projekt, koji za cilj ima povezivanje i multikulturalnost kroz umjetničke intervencije. Bilo je izazovno okupiti tako velik broj umjetnika u radionicu kratkog trajanja koja će onda rezultirati izložbom. Ni sami nismo znali što očekivati od ovog društvenog ekperimenta.
30tak vizualnih umjetnika, koliko ih je okupila dvodnevna radionica, imali su priliku kreirati prvu ilustriranu inačicu “Rječnika stranih riječi”. 30 autora predstavlja 30 slova abecede kroz koju su popisane strane riječi autora Bratoljuba Klaića, po kojem je i sam projekt dobio ime.
Vlastitom tehnikom i stilom, autori kreiraju slobodno i individualno tumačenje nepoznate riječi, kojoj se potom pripisuje pravo ime i pripadajuće značenje, baš kao iz rječnika. Finalni uradak, doslovno ilustrira prostor između pravog značenja strane riječi i slobodnog tumačenja tih istih riječi u svakodnevnoj komunikaciji, te na neki način objašnjava svakodnevne komunikacijske neporazume.
Projekt je okupio brojne umjetnike iz Hrvatske i regije koji svojim različitim stilovima, porijeklom i kulturnim usmjerenjem dodatno pridonose raznolikosti umjetničkog izričaja:
Muhamed Baručija (Sarajevo, BIH) Lunar Sanja Stojkovic Karaga Ivan AHRO visual Mislav Lešić Smelly Feet Guy Nikica Jurković Dominik Vuković Kopito Zla Filip Pilj Jasmin Mišković Milica Grujičić – Kewa (Novi Sad, Srbija) Klasja Habjan Mario Pivarov Matokovic Hana Tintor MANE MEI. KLARXY Karla Čurčinski Petra Šabić Ena Krnčević Nikolina Žabčić Maja Gjajić Mateja Jurčević Miro Modul Petković
Kroz igru riječima i slobodnom interpretacijom stranih riječi, kreirana je serija radova, koji su premijerno prikazani u formi izložbe u Galeriji Modulor od 05. do 14. lipnja. Različite umjetničke perspektive, ali i pozadine iz kojih sudionici dolaze, dodatno naglašavaju vrijednosti suradnje, tolerancije i multikulturalnosti koje ovim samoiniciranim projektom promiče konceptualna umjetnica Klara Simunovic, autorica koncepta.
“Ishod radionice bio je krajnje neočekivan. Kako će umjetnik reagirati na riječ i pritom oživotvoriti njeno slobodno tumačenje, nemoguće je predvidjeti. Najljepše je stoga bilo vidjeti izraz lica autora u trenutku kada bi primio pravo značenje riječi, kojoj je do tog trenutka pristupao bez ikakvog ograničenja. Mješavina šoka, nevjerice i iznenađenja obično dolaze na početku procesa stvaranja prilikom podjele zadatka, a ne na na njegovom kraju. Pa ipak, iako motivi na radovima nemaju puno veze sa definicijom riječi i njenim stvarnim značenjem, svaki od njih nalazi neku duhovitu i neočekivanu poveznicu između kreativnog i oslobađajućeg svijeta intuicije i egzaktnog intelektualnog nasljeđa onog što je naučeno.”
BRATOLJUB ima i međunarodnu komponentu te će nakon premijere zagrebačkoj publici biti predstavljen i izložbom u Beogradu, u Uličnoj galeriji 08. studenog 2019. Glas o izložbi stigao je i do Bizovca, rodnog mjesta Bratoljuba Klaića što je otvorilo prostor i poticaj za dodatnu suradnju u 2020. Projekt za cilj ima izdavanje prvog ilustriranog Rječnika stranih riječi, u tiskanom obliku, te edukaciju, suradnju s umjetnicima i kreiranjem novih publika diljem regije.
Autorica vitualnog identiteta projekta je Mateja Jurčević a.k.a. @killaslova .
Radovi su nastali na Igepa Group papirima.
Link na FB event.
Press otvorenje izložbe.